Fizinis aktyvumas

Žingsniamatis ir jo teikiama nauda

Pajudėk.LT, 2012-12-20

Žingsniamatis – tai nedidelis prietaisas, kuris jaučia kūno judesius ir skaičiuoja kiekvieną žengtą žingsnį. Dažniausiai jis segamas ties juosmeniu. Tai puiki motyvuojanti priemonė siekti būti aktyvesniems. Galite segėti žingsniamatį visą dieną arba tik tada, kai ketinate eiti pasivaikščioti. Tai labai geras būdas išmatuoti, kiek nueinate žingsnių ir kiek dar reikia nueiti. Be to, taip patogu save stebėti. Ne vienas tyrėjas yra patvirtinęs, kad žingsniamatis – naudinga fizinio aktyvumo matavimo ir skatinimo priemonė.

Norint sužinoti, ką paprasčiausias žingsniamatis matuoja ir ko ne, pirmiausia reikėtų suprasti, kaip jis veikia. Žingsniamačio viduje yra svirtelė, kurios padėtis keičiasi kartu su vertikaliais judesiais (judinama aukštyn žemyn). Kiekvienas svirtelės nukrypimas rodomas žingsniamačio ekrane. Kai vaikščiojate, jūsų klubai juda aukštyn žemyn, tada ir žingsniamačio svirtelė juda aukštyn žemyn (su kiekvienu žingsniu). Žingsniamatis skaičiuoja svirtelės nuokrypių skaičių ir pažymi juos kaip žingsnius.

Žingsniamatis tokius judesius kaip šokinėjimą, pasilenkimą gali vertinti irgi kaip žingsnius. Kartais pasitaiko, kad jis neskaičiuoja lėtų žingsnių. Vadinasi, jis gali skaičiuoti kai kuriuos judesius kaip žingsnius ir neskaičiuoti kai kurių tikrų žingsnių. Tačiau šių klaidų svarba santykiškai maža, palyginti su nueitais per visą dieną žingsniais. Be to, matuojant fizinį aktyvumą svarbu spartesni žingsniai, o keli neįtraukti lėti žingsniai – tikrai ne problema.

Yra keletas rūšių žingsniamačių. Vieni skaičiuoja tik jūsų žingsnius (tokie žingsniamačiai patys pigiausi), kiti nustato, kokiu greičiu einate ir kokį atstumą nuėjote, treti dar gali parodyti, kiek kalorijų sudeginote. Žinoma, kai kurie turi netgi chronometrus ar keleto dienų atmintį. Tik nuo jūsų priklauso, kokį žingsniamatį norėtumėte turėti. Jeigu norite būti fiziškai aktyvesni, tai ši paranki priemonė tikrai padės jums to siekti.


Literatūros šaltiniai
  • 1. C. Tudor-Locke. Manpo-kei. The Art and Science of step counting. 2003. Canada. ISBN 155395481-5