Gyvenimo būdas

Antsvoris vyrams grasina rimtomis bėdomis

http://www.lsveikata.lt, 2013-05-06

Viskas į pilvą

Vyrai, turintys antsvorio, greičiau suserga širdies ir kraujagyslių ligomis, nei tokį patį antsvorį turinčios moterys. Taip pat jiems susiformuoja apnėja (kvėpavimo sustojimas miego metu), kyla intymaus gyvenimo bėdų.

Taip yra dėl to, kad papildomi riebalai moterims dažniausiai kaupiasi ant klubų, o vyrams – pilvo srityje, dažniausiai ne po oda, o giliau, aplink vidaus organus. Riebalai juos spaudžia ir jų veikla neretai sutrinka.

Riebalinis audinys – endokrininis organas, aktyviai išskiriantis moteriškus hormonus estrogenus. Atsiradus antsvoriui susiformuoja jų perteklius. Moterims tai nenaudinga, bet bent jau fiziologiška. Vyrams estrogenų perteklius pavojingas, ypač dėl to, kad riebalų sankaupos mažina vyriškojo hormono – testosterono – kiekį. To pasekmė gali būti lytinio gyvenimo problemos, endokrininis nevaisingumas. Tačiau tai tik aisbergo viršūnė – testosterono deficitas neigiamai veikia inkstų, kepenų, skeleto būklę, didina depresijos riziką.

Pastaruoju metu ypač daugėja antsvorio turinčių vyrų, kurie gyvena miestuose. Specialistai tai sieja su nejudriu gyvenimo būdu ir netinkama mityba. Moterims tai irgi būdinga, tačiau nuo vaikystės mokytos rūpintis savimi, jos dėmesingesnės mitybai.

Kaip valgo vyrai

Vyrai rečiau nei moterys „užvalgo“ stresą, tačiau daugumos jų mitybos stilius visą gyvenimą išlieka panašus. 18-metis jaunuolis gali sukirsti didžiulę lėkštę maisto, tačiau jis nestorėja – jo medžiagų apykaita pakankamai greita, o ir energijos jis išnaudoja daug. 25-erių vyro medžiagų apykaita lėtėja, o fizinę veiklą pakeičia darbas biure. Tačiau maisto porcija nesumažėja, todėl dar po dešimtmečio jis virsta storuliu dėde. Užkirsti kelią tokiai gyvenimo eigai nesunku: reikia sumažinti porcijų dydį, suvartoti ne daugiau kaip 2500 kcal. Paprasta, tačiau daugelis to nepaiso.

Puslapiai: 1