Gyvenimo būdas

Besaikio valgymo vergai

http://www.valstietis.lt, 2013-08-30

Visame pasaulyje grėsmingai daugėja nutukusių ar antsvorio turinčių žmonių. Neatsilieka ir Lietuva, įsitvirtinusi pirmajame Europos šalių, kur šie rodikliai yra katastrofiški, dešimtuke. Baisiausia, kad daugėja nutukusių vaikų. Suaugusių Lietuvos žmonių gyvensenos tyrimo 2010 duomenimis, pagal nutukusių ar antsvorio turinčių žmonių skaičių Europoje mus lenkia tik Didžioji Britanija, Airija, Graikija, Malta, Islandija ir Liuksemburgas. Mūsų šalyje dažniau nutunka žemesnio išsilavinimo ir žemesnes pajamas gaunantys žmonės. Nuo 1994 iki 2010 metų antsvorio plitimas tarp vyrų išaugo nuo 47 iki 60 procentų, o nutukimo – nuo 10 iki 19 proc. Nutukusių moterų skaičius per tą patį laikotarpį išliko maždaug toks pat.

Kenčia milijardai

Pasaulinė sveikatos organizacija nustatė, kad mūsų planetoje dėl šios problemos kenčia per milijardą žmonių. Net aštuonios šalys iš dešimties šios srities lyderių įsikūrę Ramiajame vandenyje, o storiausi planetoje yra Okeanijos gyventojai. Amerikoje nutukę 33,9 proc. žmonių. Visame pasaulyje daugėja nutukusių vaikų, ne išimtis – ir Lietuva.

Pagrindinės šių tendencijų priežastys yra persivalgymas ir menkas fizinis aktyvumas – tai sudaro 60–90 proc. atvejų. Iš dalies polinkį tukti lemia paveldimumas, kartais – endokrininės sistemos ligos, cukrinis diabetas ar po galvos traumos pažeisti alkio ir apetito centrai smegenyse. Visa tai pasakytina tiek apie suaugusius asmenis, tiek apie vaikus. Pastaruosius dažnai permaitina tėvai, besidžiaugiantys, kad vaikas nesiskundžia apetitu, o nelabai valgūs kartais verčiami valgyti per prievartą.

Puslapiai: 1