Gyvenimo būdas

Kaip sustabdyti organizmo senėjimo procesus?

http://www.vlmedicina.lt, 2013-10-09

Ilgą laiką mokslas ieško atsakymų į klausimą, ar mes pajėgūs kovoti su laiku ir ar galime bent kiek sulėtinti senėjimo procesus. Juolab, kad per daugelį metų pasikeitė žmonių mityba, padidėjo oro užterštumas, suaktyvėjo saulės spinduliuotė. Padaugėjo ir žalingų įpročių. Žodžiu, atsirado aibė aplinkos veiksnių, kurie teršia kūną, verčia mus susenti greičiau.

Tyrimo Kalifornijoje metu įrodyta, kad ląstelių senėjimą galima bent šiek tiek slopinti labai paprastu metodu – keičiant gyvenimo būdą. Brangūs jauninantys kremai ar jaunystę tausojantys maisto papildai, kūno įvyniojimai grožio salonuose, deguonies ir kitokie masažai didžių stebuklų nepadarys vien todėl, kad senėjimo procesai yra nulemti genetiškai. Be to, ženkliai paplonins piniginę. Menininkas Andy Warhol kadaise taikliai pasakė: „Visi tvirtina, kad laikas viską pakeičia, bet iš tiesų viską pakeisti turime mes patys“. Tad truputis valios, užsispyrimo ir noro – pamatas, kuriuo grįsta mūsų sveikata, jaunatviškumas ir grožis.

Biologinis amžius

Senėjimo procesas yra biologiškai nulemtas. Su tuo susijusi ir chromosomų galuose esanti genetinė seka telomerai. Kas jie tokie? Vaizdžiai pasakius, tai it ląstelių (ypač somatinių) laikrodis. Su kiekvienu ląstelės dalijimusi telomerai trumpėja, dėl to organizmas „dėvisi“ ir sensta. Koduojama ląstelių gyvavimo trukmė, joms leidžiama dalytis ribotą kiekį kartų. Taip pat telomerai išsaugo genetinę informaciją, kurią nešiojamės, ir leidžia šiai informacijai išlikti pastoviai po kiekvieno ląstelės dalijimosi.

Buvo nustatyta, kad trumpesni telomerai būdingi nuolatinį stresą, pesimistines nuotaikas išgyvenantiems žmonėms. Žmonėms, kurie rūpinasi psichiniais ar sunkiais ligoniais. Taip pat tiems, kurie vaikystėje patyrė prievartą, nuolatines patyčias, smurtą. Vaikams, kurių tėvai buvo priklausomi nuo alkoholio, narkotikų.

Tad streso mažinimas arba įvairios susidorojimo su stresu metodikos, atsipalaidavimo būdai – puikios priemonės, galinčios pailginti telomerus ir ląstelių gyvavimo trukmę. Tų priemonių yra ir daugiau.

Puslapiai: 1