Gyvenimo būdas

Kodėl žmonės nesirenka sveiko gyvenimo būdo?

http://www.vlmedicina.lt, 2013-06-14

Sveikatą lemiančių veiksnių sąraše – net 70 procentų tų, kuriuos galime keisti patys. 50 proc. priklauso nuo mūsų gyvensenos, 20 proc. – nuo aplinkos. Pasak Vilniaus universiteto Psichologijos katedros lektorės doc. Laimos Bulotaitės, sveikatos psichologai nuolat tiria ir aiškinasi, kodėl žmonės elgiasi nesveikai. Jei būtų suvokti žmogaus ir sveikos gyvensenos sudėtingi santykiai, įvairios prevencinės programos vyktų geriau ir jose dalyvautų daugiau žmonių.

Žinome, bet nieko nedarome

Psichologė doc. L. Bulotaitė dirba Vilniaus universitete Psichologijos katedroje ir vienas iš kursų, kurį ji dėsto – tai sveikatos psichologija. „Jau kaip ir nepatogu sakyti, kad 50 proc. žmogaus sveikatos priklauso nuo gyvensenos, 20 proc. – nuo aplinkos. Gyvenseną mes galime rinktis, o aplinką šiek tiek keisti. Žinome, kad viskas priklauso nuo mūsų, bet tada klausimas, kodėl mes nesirenkame sveiko gyvenimo būdo?“, – sako doc. L. Bulotaitė.

PSO paskaičiavo, kad jei laikytumėmės sveikos gyvensenos principų, išvengtume daugybės rimtų ligų, pailgintume gyvenimo trukmę ir sumažintume mirtingumą. Jei žmonės laikytųsi tinkamos mitybos principų, būtų fiziškai aktyvūs, nepiktnaudžiautų alkoholiu ir nerūkytų, būtų galima išvengti 80 proc. kardiovaskulinių ligų, 90 proc. II tipo diabeto, 30 proc. onkologinių susirgimų.

Kiekvienas rizikos veiksnys susijęs su gausybe sveikatos sutrikimų. Pavyzdžiui, vien netinkami mitybos įpročiai lemia išeminę širdies ligą, insultą, onkologines, skrandžio ligas.

Kodėl žmonės elgiasi nesveikai ir nesirūpina savo sveikata? Yra įpročiai gyventi nesveikai, žmonės renkasi trumpalaikius malonumus, be to, sveika gyvensena reikalauja papildomų pastangų. Be to, mes manome, jog kai ką blogai darome saikingai: „kiti geria daugiau už mane“, „jei šiandien prisivalgiau saldumynų, rytoj jų nevalgysiu, o gal net pasportuosiu“.

Puslapiai: 1