Gyvenimo būdas

Pagrindiniai energijos apykaitos veiksniai

Pajudėk.LT, 2013-02-18

Energija yra eikvojama pagrindinei energijos (medžiagų) apykaitai, maisto pasisavinimui ir fizinei veiklai.

Pagrindinė energijos apykaita (PEA) – tai energijos eikvojimas gyvybinėms organizmo funkcijoms palaikyti ramybėje, esant optimaliai aplinkos temperatūrai. Nesportuojančių asmenų PEA sudaro 60–80 proc. visos išeikvojamos energijos (1). Fiziškai aktyviems žmonėms šie procentai yra mažesni. Sportuojančių asmenų, kurie kasdien išeikvoja 1000–2000 kcal fiziniam aktyvumui, pagrindinei energijos apykaitai išeikvojama energija sudaro 38–47 proc. visos išeikvojamos energijos (2). Sunkių ir ilgai trunkančių treniruočių, varžybų dienomis, kai, pavyzdžiui, bėgamas maratonas, PEA sudaro mažiau kaip 20 proc. bendros išeikvojamos energijos (1).

Pagrindinė energijos apykaita priklauso nuo amžiaus, lyties, kūno kompozicijos, nuo liesos ir riebalinės kūno masės (3). Moterų pagrindinė energijos apykaita yra mažesnė nei vyrų. Jų pagrindinei energijos apykaitai eikvojama energija yra vidutiniškai mažesnė 100 kcal/d.

PEA su kiekvienu amžiaus dešimtmečiu sumažėja 1–2 proc., prie to dažnai prisisdeda ir dažnai su amžiumi vis didėjanti riebalinė kūno masė, neaktyvus gyvenimo būdas (4).

Pagrindinė energijos apykaita taip pat priklauso ir genetinių veiksnių. Tarp šeimos narių dažnai nustatoma panaši pagrindinė energijos apykaita, jei jų amžius, fizinis aktyvumas yra panašūs (5).

Puslapiai: 1