Gyvenimo būdas

Prisilietimas - pasitikėjimui ir savivertei didinti

http://www.vlmedicina.lt, 2013-12-04

„Psychological Science“ publikuotos kelios studijos atskleidė, jog žmonių, turinčių žemą savivertę, pasitikėjimas savimi ir tos savivertės augimas stiprinamas elementaraus žmogiško kontakto – prisilietimo metu. Maža to, prisilietimai gerina ir fizinę sveikatą.

Pozityvios ir negatyvios mintys

Yra žmonių, kurie, suvokdami savo laikinumą šioje žemėje, stengiasi nugyventi kuo prasmingesnį, turiningesnį gyvenimą. Nuo jų veidų retai dingsta natūrali šypsena, kalboje gausu pozityvių minčių, o galvoje – idėjų. Pabendravęs su tokiu žmogumi, dažnai jauti energijos antplūdį, o ir diena tampa šviesesnė.

Tačiau yra ir tokių, kurie, įsisukę į niūroką kasdienybę, „apsiginkluoja“ negatyviomis mintimis. Aplinkinių gyvenimas jiems atrodo įdomesnis, turiningesnis, ne toks nykus ir rutiniškas, kaip jų pačių. Jie nuolat akcentuoja savo bei kitų klaidas, silpnybes. Pasiekti dalykai jiems atrodo per menki, palyginti su trūkumais. Galiausiai tų pasiekimų ilgainiui jie net neprisimins, o padarytos klaidos išliks ilgam atmintyje.

Tokiems žmonėms, anot psichologų, būdinga žema savivertė, savęs ir savo gyvenimo prasmės menkinimas.

Kas gi toji savivertė?

Paprasčiausiai tariant, kiekvienas mūsų turi nuomonę apie tai, koks jis yra. Tokia nuomonė nulemia, kaip mes elgiamės ir kaip galvojame kiekvieną dieną. Požiūris į mus pačius nulemia ir požiūrį į kitus žmones. Taip pat į savo pasiekimus aplinkos kontekste. Savivertė nėra visiškai nekintamas, statiškas dalykas. Įgijus patirties, išminties, keičiantis gyvenimo aplinkybėmis, požiūris į save gali kisti. Ugdyti ir kelti savivertę galima ir išmokti. Efektyviausiai to išmokstama su specialistų pagalba. Visgi yra ir paprastų, kasdieninių būdų, apie kuriuos galbūt niekada nesusimąstome. Apie juos – šiek tiek vėliau.

Aukštą savivertę turintys žmonės save vertina pozityviai. Gyvenimo negandos jiems – it kokybiški spyriai į užpakalį, leidžiantys susiimti ir pasiekti dar daugiau. Net ir mažiausi laimėjimai jiems – šventė ir dar vienas jų prasmingo ir įdomaus gyvenimo įrodymas.

Žema savivertė savaime nėra psichikos sveikatos problema, tačiau ji turi didelės įtakos tokių problemų išsivystymui. Negatyvus požiūris į save trukdo susidoroti su kasdieniu stresu, priimti teisingus sprendimus.

Puslapiai: 1