Gyvenimo būdas

Sąmoningas kvėpavimas - kelias į sveiką ir ramų gyvenimą

http://www.ekodiena.lt, 2013-02-05

Mūsų gyvenimas prasideda nuo pirmo oro gurkšnio. Kad galėtume kvėpuoti pastangų įdėti nereikia– tai išeina savaime. Jei norime, kad kvėpavimas taptų ne tik gyvybiškai svarbia funkcija, bet ir tarnautų mūsų sveikatai, turime išmokti kvėpuoti sąmoningai.

„Kvėpavimas negali būti skirstomas į taisyklingą arba ne. Jis gali būti sąmoningas arba ne. Nesąmoningai kvėpuojame visą gyvenimą, nuo pirmos gimimo sekundės. Kuomet stebime savo kvėpavimą arba bandome keisti nesąmoningai susiformavusius kvėpavimo įpročius – tada kvėpuojame sąmoningai“, – pasakoja sąmoningo kvėpavimo mokytoja Eglė Stripeikienė.

Kiekvienas puikiai suprantame – kvėpavimas žmogui yra gyvybiškai būtinas. Mes pradedame kvėpuoti, kai gimstame ir vos tik liaujamės – mirštame. Nesąmoningas kvėpavimas - tai gamtos duotas instinktas, ir atrodo nėra reikalo stebėti, kaip mes kvėpuojame. Visgi sąmoningas kvėpavimas daug tūkstantmečių visame pasaulyje naudojamas kaip veiksminga proto kontrolės praktika, holistinės terapijos būdas.

E. Strepeikienė pasakoja, kad stebėdami savo kvėpavimą įtampos ir susijaudinimo arba atsipalaidavimo ir ramybės akimirkomis, neabejotinai atkreipsime dėmesį, kaip stipriai jis skiriasi.

„Išgąsčio, skausmo, kančios akimirkomis, kai mintys ir emocijos yra negatyvios, žmogui būdinga įsitempti ir sulaikyti kvėpavimą. Ilgiau užsitęsus tokiai situacijai kvėpavimas darosi paviršutiniškas, plaučių tūris mažėja, organizmas gauna mažiau gyvybinės energijos. Be to, psichologinių traumų, streso, užslopintų emocijų energija kaupiasi įvairiose žmogaus kūno vietose, palaipsniui virsdama skauduliais ir ligomis. Jei nesąmoningi, žalojantys kvėpavimo įpročiai gali susargdinti, tai sąmoningas kvėpavimas gali padėti išgyti“, – sako specialistė.

Puslapiai: 1