Minčių harmonija

Kaip gimsta gyvenimo tikslai

http://www.vlmedicina.lt, 2013-12-22

Naujųjų metų išvakarėse dažnas užsibrėžia kokį nors kitų metų tikslą. Psichoanalitikai sako, kad kiekvienas išsikeltas tikslas gali daug pasakyti, kas jūs esate, koks esate ir ar teisinga kryptimi judate.

Didieji gyvenimo siekiai

Austrų gydytojas, psichiatras, vienas iš Froido mokinių, individualiosios psichologijos pradininkas Alfredas Adleris sakė, kad reikia drąsinti vaiką nebijoti būti netobulu. A. Adlerio principų, idėjų ir požiūrio propaguotojas, Individualios psichologijos institutas, pakvietė visus norinčius pasikalbėti apie gyvenimo tikslus: kaip juos suprato A. Adleris ir kaip austrų psichiatro įžvalgas mes galime pritaikyti šiomis dienomis, savo gyvenimuose.

Psichiatras A. Adleris yra sukūręs nemažai psichologinių sąvokų. Jo sukurtos individualios psichologijos pagrindas – žmogaus gyvenimo stilius. Kiekvienas iš mūsų turime savo gyvenimo stilių, kuris susiformuoja iki penkerių metų.

„Gyvenimo stiliai nėra geri ar blogi, tai yra tik akiniai, pro kuriuos žmonės mato save pagal savo gyvenimo suvokimą. Tuo ir unikali individualioji psichologija, kad ji labai individualiai žiūri į kiekvieno žmogaus gyvenimą. Įvairūs psichologai žmogaus siekius apibrėžė konkrečiai – baigtumas, tobulumas, pranašumas, savirealizacija, saviraiška, kompetencija ir meistriškumas. A. Adleris daugiau dėmesio skyrė pranašumo siekimui. Taip pat gyvenimas kiekvienam žmogui iškelia iššūkius, kurie pasireiškia gyvenimo uždavinių pavidalu. Jų yra trys – socialiniai santykiai, darbas ir meilė. Adlerio mokiniai šį sąrašą praplėtė dar dviem uždaviniais – suvokti pasaulio prigimtį ir išmokti sugyventi su savimi“, – A. Adlerio ir jo mokinių idėjas atskleidė psichologė-psichoterapeutė Eglė Zubienė.

Tikslų būna visokių

Kitas žinomas psichoterapeutas Haroldas H. Mosakas pasakė, kad „gali pasirinkti socialiai naudingus tikslus arba skirti savo gyvenimą nenaudingiems siekiams“. Socialinis interesas – dar vienas Adlerio vartotas terminas. E. Zubienė sako, kad net ir dirbdama su sunkią psichinę negalią turinčiais žmonėmis ji matė juose nedingstantį socialinį interesą.

Apie 30 metų psichiatrijos srityje dirbanti E. Zubienė sako, kad bet koks žmogaus elgesys atsiskleidžia socialiniame kontekste, žmonių negalima pažinti atsietai nuo aplinkos. Mes gimstame ir gyvename socialinėje aplinkoje, su kuria privalome palaikyti abipusius ryšius. „Individualioji psichologija pirmiausiai yra tarpasmeninė psichologija, o tarpasmeninės sąveikos formuoja jausmą, kad individas yra dalis didelės socialinės visumos, kurią Adleris pavadino socialiniu interesu. Adlerio psichologija renkasi holizmą. Jo sekėjai skiria dėmesį visam žmogui bei jo individualiam gyvenimo keliui. Visos dalinės žmogaus funkcijos yra pavaldžios tikslams ir gyvenimo stiliui. Plaukas nuo mūsų galvos nenukrenta, jeigu mums tai nėra naudinga“, – sako psichologė-psichoterapeutė E. Zubienė.

Puslapiai: 1