Sveika mityba

Apie amino rūgštis

http:/www.kulturizmas.net, 2014-08-13

Amino rūgštys: ką reikia apie jas žinoti?

Kas yra amino rūgštys ir kuo jos naudingos žmogaus organizmui? Kas atsitiks, jei jų negausime? Ką reikia daryti, kad mūsų organizmui netruktų šių medžiagų?

Visų pirmiausia, reikia sužinoti, kas yra amino rūgštys. Pasirodo, iš šių dalelių yra sudaryti baltymai, kurie yra pagrindinė kiekvieno iš mūsų organizmo statybinė medžiaga. Dėmesį verta atkreipti ir į tai, jog baltymai taip pat yra ir pagrindinė smegenų sudedamoji medžiaga.

Amino rūgštys yra dviejų rūšių: vienos yra tos, kurias gali susintetinti žmogaus organizmas, ir tos kurių žmogaus organizmas susintetinti negali. Pirmajai grupei yra priskiriamos šios amino rūgštys: histidinas, argininas, cistinas, alaninas, serinas, tirozinas, antrajai grupei - liucinas, valinas, lizinas.

Kokią naudą neša amino rūgštys?

Nauda yra išties didelė bei pastebima: gerėja smegenų veikla, lengviau susikaupti darbui, įveikti stresinę situacijas, pakelti įtampą, išlaikyti gerą nuotaiką.

Amino rūgščių yra daug ir kiekviena iš jų daro tam tikrą poveikį žmogaus organizmui. Trumpai aptarsime, kuo mūsų organizmui yra svarbi viena ar kita amino rūgštis.

  • Cisteinas. Ši amino rūgštis yra labai reikalinga detoksikacijos procesams, iš dalies apsaugo žmogaus smegenis nuo neigiamo alkoholio, cigarečių bei narkotinių medžiagų poveikio, o taip pat saugo organizmą nuo laisvųjų radikalų poveikio.
  • Fenilaninas. Padeda palaikyti gerą nuotaiką bei savijautą, yra būtinas žmonėms, kurie serga depresija, o taip pat ir tiems, kuriuos kamuoja nuolatinis mieguistumas, apatija. Dėl savo tonizuojančių savybių puikiai tinka tiems žmonėms, kurie nori atsisakyti kofeino.
  • Glutaminas. Šios amino rūgšties poveikis mūsų organizmui yra itin platus: stimuliuoja augimo hormonų gamybą, palaiko rūgščių balansą, stiprina imuninę sistemą, suteikia energijos, garantuoja ląstelių parūpinimą reikiamu kiekiu vandens.
  • Histidinas. Svarbiausia histidino savybė yra ta, jog ši amino rūgštis yra reikalinga raudonųjų bei baltųjų kraujo kūnelių gamybai.
  • Lizinas. Ypač svarbus vaikams bei paaugliams, kadangi jis skatina augimą bei kaulų vystymąsi.

Puslapiai: 1