Sveika mityba

Ką valgo Jūsų vaikai

http://www.valstietis.lt, 2013-10-14

Prisiminus žinomą posakį „Ką valgai, tas esi“, šalies moksleivių mityba atrodo pasibaisėtina ne tik mitybos specialistams. Grįžę į mokyklas, jų valgyklose gaminamą valgį dauguma iškeičia į prekybos centruose parduodamus mėsainius, šokoladinius batonėlius bei traškučius, kuriuos užsigeria kokakola.

Medikai ragina ir tėvus, ir pedagogus pasirūpinti, kad vaikai valgytų visavertį maistą, ir primena, kad augančiai kartai jokiu būdu negalima duoti jokių riebaluose virtų, skrudintų ar spragintų gaminių. Būtina pasirūpinti ir tuo, kad moksleiviai negertų energinių bei gazuotų gėrimų ir sultinių koncentratų. Kasdieniame racione rekomenduojamos daržovės, vaisiai, uogos, sultys, grūdiniai ir ankštiniai produktai. Vaikai turi kasdien vartoti ir pieno bei jo produktų, kiaušini, liesos mėsos, žuvies.

Be sintetikos

Pasak Jūratės Karalevičienės, Šiaulių visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėjos, karštame pietų patiekale turi būti daug baltymų ir angliavandenių turinčių produktų. Pirmenybė teikiama virtam vandenyje ar garintam bei troškintam maistui. Kartu turi būti patiekiama daržovių, vaisių ar jų salotų.

Rūkyti gaminiai gali būti pateikiami ne dažniau kaip kartą per savaitę, o ikimokyklinio amžiaus vaikams jų visai negalima valgyti. Šie gaminiai priskiriami menkaverčiams. Privalu vengti ir maisto iš genetiškai modifikuotų produktų, taip pat tokio, kuriame yra sintetinių priedų. Maistas turi būti pagamintas nenaudojant prieskonių mišinių bei ribojant druskos ir cukraus kiekį ir patiektas tą pačią dieną.

Jei gaminamas maltos mėsos patiekalas, ji turi būti sumalta tą pačią dieną. Vaisių ir daržovių moksleiviai turi gauti kasdien. „Sudarant valgiaraščius, reikia nepamiršti, kad tas pats patiekalas neturi būti patiekiamas dažniau kaip kartą per savaitę. Jei vaikai palieka nebaigtus valgyti patiekalus, matyt, jie jų nemėgsta, tad reikėtų pakoreguoti valgiaraštį“, – teigė Visuomenės sveikatos saugos skyriaus vedėja.

Puslapiai: 1