Sveika mityba

Naujausios tendencijos - lieknėjame su malonumu

Medicinos diagnostikos ir gydymo centras, 2013-03-29

Ar tai įmanoma? Juk daugeliui lieknėjimas ir geidžiamos kūno formos asocijuojasi su dietomis, griežtais apribojimais, t. y. kančia. Tačiau mokslo įrodyta, kad drastiškas elgesys su kūnu sukelia stresą, kuris ne tik nepadeda sulieknėti, bet ir skatina svorio augimą. Todėl ir jokios dietos nėra naudingos. Ar tai reiškia, kad norintieji sulieknėti atsiduria aklavietėje? Jokiu būdu ne. Apie tai, kaip lieknėti sveikai, ką daryti, o, svarbiausia, ko – ne, kalbamės su Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja dietologe Aušra Jauniškyte ir kineziterapeute Liana Stričkiene.

Motyvacija – ne svoris, o sveikata

Informacijos apie tai, kaip sulieknėti, apie įvairiausias dietas ir stebuklingas piliules tikrai netrūksta. Ypač tokių greitus rezultatus žadančių pasiūlymų, kuriais ir susigundo savo kūnu nepatenkinti žmonės, padaugėja pavasarį. Tačiau, anot gydytojos dietologės A. Jauniškytės, tai ir yra pirmoji klaida: „Sportuoti ar laikytis dietų pradedama tik tam, kad kristų svoris, bet negalvojama apie sveikatą. Todėl norėčiau pabrėžti, kad pirmiausia svarbi tinkama motyvacija, o jos tikslas – ne tam tikro svorio siekimas, o sveikata ir rūpinimasis savimi. Juk pakeitus įpročius dabar, svoris nebūtinai nukris iki vasaros, ko galbūt daugelis norėtų. Kita vertus, normalus kūno svoris neatsiejamas nuo sveikos mitybos. Taigi ryšys labai glaudus – maitinsitės sveikai, svoris susireguliuos savaime.“

Jei svoris sugrįžo, kalti ne Jūs, o dieta

Medikai teigia, kad dietos visiškai nenaudingos, nes 95 proc. jas išbandžiusiųjų svoris sugrįžo, o 80 proc. – net padidėjo. Beje, pirmosios gyvenime dietos rezultatai dažniausiai būna sėkmingi – svoris nukrinta ir dažnai be didelių pastangų. Tai sukelia didelį džiaugsmą, netgi euforiją. Užtat kai po kurio laiko svoris sugrįžta ar, dar blogiau, padidėja, užplūsta neigiamos emocijos: žmogus kaltina save, kad neturėjo valios, kad ką nors blogai darė ir t. t. „Iš to reikėtų pasimokyti ir daugiau jokių dietų nebandyti. O išvada turėtų būti tokia – dėl nesėkmingos dietos kaltas ne aš, o dieta. Žmogaus valia čia niekuo dėta, nes svoris, kaip jau minėjau, sugrįžta 95 proc. žmonių. Tai liečia visas dietas (Viduržemio, Dženi Kreigo, kitas, turinčias pavadinimus ir ne), taip pat ir kai bandoma lieknėti atsisakant kai kurių produktų (mėsos, duonos, kruopų, bulvių ar kt.)“, – teigia A. Jauniškytė. Bet koks savęs ribojimas galiausiai baigiasi dar didesniu uždrausto produkto troškimu. Todėl visos dietos dažniausiai baigiasi persivalgymu.

Puslapiai: 1