Sveika mityba

Sportiniai gėrimai ar vanduo?

http://www.vlmedicina.lt, 2013-08-28

Dėl energetinių gėrimų kelerius metus pavojaus varpais skambinę medikai savo tikslą bent iš dalies pasiekė. Žinia dėl kofeino, taurino, didelio kiekio B grupės vitaminų, saldiklių, amino rūgščių ir kt. cheminių medžiagų, esančių šiuose gėrimuose, šalutinių poveikių sveikatai daugelį vartotojų privertė susimąstyti, sumažinti energetinių gėrimų vartojimą ar net visai jų atsisakyti.

Regis, atėjo metas pakalbėti ir apie dar vieną gėrimų kategoriją. Ilgą laiką buvę energetinių gėrimų šešėlyje, neseniai sveikatos apsaugos specialistų diskusijų ir tyrimų objektu tapo ir vadinamieji sportiniai gėrimai. Daugeliui jie asocijuojasi su sveikata, fiziškai intensyviu gyvenimo būdu. Tačiau ko iš tikro verta pakuotė su užrašu: „Sutelk jėgas, padidink ištvermę, atstatyk organizmą po alinančių treniruočių“?

Visagalė reklama

Sportinių gėrimų rinka gali pasiūlyti galybę pavadinimų ir rūšių produktų. Anot gamintojų, jų gėrimai gali sustiprinti sportinę valią, koncentraciją, sumažinti raumenų spazmus, pagreitinti organizmo atsigavimą po fizinio krūvio. Dargi pasiekti ženkliai geresnių rezultatų. Juose esantys angliavandeniai, mineralai – elektrolitai, jų nuomone, visiškai pakeičia vandenį. Be to, apsaugo nuo dehidratacijos, papildo organizmą būtinomis medžiagomis. Juk daug elektrolitų (tai natris, kalis, magnis, kalcis) netenkama treniruočių metu gausiai prakaituojant.

Sportinių gėrimų pirmtaku laikomas „Gatorade“, sukurtas 1960 metais Floridos universiteto futbolo komandos „Gators“ garbei. Tuo metu tai tebuvo vandens, druskos, cukraus ir citrinos skonio mišinys, tačiau produktas pavergė profesionalių lengvaatlečių širdis, o maisto pramonės gigantus privertė sukti galvą, kaip sudominti eilinius piliečius ir uždirbti iš to daugybę pinigų.

Puslapiai: 1